Saraybosnalı Maarif Öğrencileri’nden TEKNOFEST’te Duman Filtresi Projesi

21.09.2019

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bulunan Maarif Okulları’nda eğitim gören öğrenciler, ülkelerindeki kış aylarında oluşan yoğun sisli havaya çözüm bulmak amacıyla hava filtresi geliştirdiler.

Geliştirdikleri projeyle Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne katılan Maarif öğrencilerinin projesi “İnsanlık Yararına Teknoloji” kategorisinde sağlık alanında sergilendi.

Baca Dumanı Filtresi Projesi’nde, dumanlı havanın kompresör yardımıyla suyla karışması sonucu havadan arınan zehirlerin suda kalması sağlanarak, 3 çeşit toprak filtresinden geçirildikten sonra su zehirden arındırılıyor.

Geliştirdikleri projenin Bosna’daki kış aylarında oluşan dumanlı havadan etkilenerek hazırladıklarını ifade eden lise öğrencisi İlhan Avcı, ekip arkadaşları adına yaptığı konuşmada, proje hakkında şu ifadelere yer verdi:

“İnsanoğlunun ürettiği kirli sularına doğada yeraltı tabakaların sayesinde belirli işlem ve zaman dilimde yeniden arındığını gözlemleyebilmekteyiz. Tabiattan esinlenerek, bacalardan çıkan kirli dumanı su haline getirip, doğanın geçirdiği aynı işlemlerden geçirerek yeniden kullanılabilir hale getirmeyi hedefliyoruz. Bu sistem, hem daha hızlı hem de her yerde uygulanabilir; hem hava kirliliğini azaltıyor hem de arındırılmış su sunabiliyor.”

Projeyi destekleyen Bilim Öğretmeni Elvedin Tanlio ise, Türkiye Maarif Vakfı yetkililerine TEKNOFEST’e katılma imkânı sağlandığı için teşekkür ederek, öğrencilerin hazırladıkları projenin insanlık yararına olduğunu ifade etti.

TEKNOFEST’e katılan öğrencilerin çok heyecanlı olduğunu anlatan Tanlio, “Öğrencilerimiz ilk defa Türkiye’ye gelme şansı buldular. Ayrıca ilk defa katıldıkları TEKNOFEST’ten çok etkilendiler. Bu sene hava kirliliği üzerine bir proje geliştirdik. Önümüzdeki festival için daha iyi bir proje ile katılmak için çalışacağız. Türkiye Maarif Vakfı sayesinde geliştirdiğimiz projeyle festivale katılmaya hak kazandık. Bu proje geliştirilirken öğrencilerimizi yeni projelere sevk edeceğiz” diye konuştu.

BENZER HABERLER

Video Title